Monday, May 8, 2017

Akcesoria dla młodego filmowca / Vloggera - część 1

Kręcisz filmy?  Na AliExpress znajdziesz cały szereg artykułów, przydatnych w tym fachu, niezależnie od tego, czy jesteś weekendowo-wieczornym YouTuberem, czy też wschodzącym realizatorem kina niezależnego.

Zacznijmy od podstaw, takich jak klaps filmowy.  Owszem, można próbować sobie taki wyrzeźbić samemu, ale po co, jeżeli za równowartość ok 17 zł można kupić gotowca: https://goo.gl/r8b9F9

Można też oczywiście wydać dużo, dużo więcej i zainwestować w wersję cyfrową: https://goo.gl/xqfRv3 ... Wprawdzie to już ok 215 zł, ale w połączeniu z dobrze prowadzonymi notatkami podczas nagrań, pozwoli to nam na wymierne oszczędności bezcennego czasu montażu.
Oczywiście jeżeli Twoja twórczość ogranicza się do prostego vlogowania, to klaps filmowy będzie raczej zbędny.  Przydadzą się za to różne szkła.  Jeżeli jeszcze nie posiadasz aparatu z wymienną optyką, to gorąco polecam zaopatrzenie się w coś w systemie mikro 4/3, do czego znajdziesz bez problemu cały szereg jasnych i stosunkowo tanich obiektywów CCTV, jak np. pokazane w poniższym filmie: 8mm/3.8: https://goo.gl/WWo6DL 35mm/1.7: https://goo.gl/qXeo7v oraz 25mm/1.4: https://goo.gl/BGk1Cw  (podpięte przez przejściówę C-mount - mikro 4/3 do body Panasonic Lumix DMC-GF5)


Do Vlogowania (i nie tylko) doskonale przyda się mały zmotoryzowany wózek dolly ... Tylko popatrzcie na te dynamiczne ujęcia uzyskane za pomocą PocketSkater2 firmy Edelkrone:


Mi w szczególności bardzo się podobał fragment z pizzą, gdy aparat jedzie dookoła jej krawędzi podczas krojenia.  Urządzenie to wydaje się być idealnym rozwiązaniem między innymi dla wszelkich Vlogerów kulinarnych ... ma jednak jedną istotną wadę ... ceną $299 czyli ok 1160 zł.  Oczywiście, jak już przywykliśmy do AliExpress, jest dostępna dużo tańsza a jednocześnie praktycznie tak samo funkcjonalna alternatywa: https://goo.gl/nJj0nk , https://goo.gl/VKU2LP lub https://goo.gl/6yi1xs (podaję trzy różne linki, bo oferta sprzedawców zmienia się dynamicznie i okresowo każdy podnosi cenę to regularnych $70-$100, zmienia się też to, czy dołączana jest mała głowica kulowa i uchwyt do tel. komórkowego).  Ewentualnie dostępne jest też inne wykonanie: https://goo.gl/DoUyGs.  W zależności od wersji i aktualnej promocji, urządzenie powinniście być w stanie kupić za równowartość 170 do 270 zł (tj 45 do 70 USD)!

Mając taki wózek, oczywiści macie też automatycznie prosty zmotoryzowany slider - wystarczy tylko kawałek równej powierzchni ... i odpowiednie zachowanie ostrożności, aby aparat nie zjechał nam np. ze stołu :)

No comments:

Post a Comment

Polecane:

Podpalanie wstążki magnezowej i jej eksplozja (a właściwie wody) przy gaszeniu.

Szybka prezentacja palenia się wstążki magnezowej z AliExpress (21 metrów / 70 stóp za 11 zł) https://goo.gl/O8weIm Czy teraz już wieci...